Prowadzenie sklepu

Prowadzenie-sklepu

Krótka pomoc, która pomoże osobom planującym otwarcie sklepu internetowego lepiej się do tego przygotować. Najczęściej będziemy zadawać Ci pytania, na które szczera odpowiedź będzie najlepszym rozwiązaniem.

1. Plan długoterminowy - strategia

Pierwszą kluczową kwestią, która jest zazwyczaj bagatelizowana to strategia czy też biznes plan danej działalności. Warto przed podjęciem jakichkolwiek działań poświęcić czas na możliwie skrupulatne rozpisanie swoich celów krótko jak i długoterminowych. Od czego chcemy zacząć jakie efekty chcemy osiągnąć w przeciągu najbliższego roku, kolejnego etc. Nie jest to łatwe, ale dzięki temu zawsze wiemy co mamy robić i łatwo możemy zrewidować nasze plany - co poszło zgodnie z planem, gdzie popełniliśmy błąd co powinniśmy poprawić. Dlatego nie zalecam działać bez uprzedniej analizy rynku i rozpisania konkretnych celów, które chcemy osiągnąć i działań, które mają nas doprowadzić do ich osiągnięcia.

2. Klient docelowy

Drugim pytaniem, które musimy sobie zadać, to “jaki będzie mój klient docelowy?”

Czy będzie to raczej mężczyzna, czy kobieta? Młodzież, czy osoby dorosłe? Osoby z zasobnym portfelem, czy raczej uboższe? Czy na danych klientów lepiej zadziała design z przewagą stonowanych kolorów, czy też powinieneś postawić na emocje? Jaki rodzaj tekstów możesz zastosować w monologu do klienta? Czy dana osoba nie zrazi się do Ciebie, gdy będziesz zwracał się do niego na “Ty”?

3. Baza towarowa

Możesz wybrać dwie opcje.

1) Będziesz kupował towary i przetrzymywał je w magazynie
2) Będziesz kupował towary w miarę potrzeb i zależnie od tego co zamówią klienci

Obydwa sposoby posiadają wady i zalety o tym poniżej.

1) Posiadanie towarów w magazynie.

Zalety:
Jeżeli będziesz kupował najpierw towary i dopiero je sprzedawał masz gwarancję, że klient zamawiając produkt otrzyma go bardzo szybko, co zwiększy jego zadowolenie. Masz pewność, że przedstawiając cenę w sklepie na pewno zarobisz tyle ile chcesz. Masz pewność, że to co zamówi klient będzie zawsze dostępne.

Wady:
Konieczność posiadania magazynu, a w związku z tym zwiększone koszty prowadzenia działalności. Musisz pilnować i aktualizować stany magazynowe w sklepie internetowym (podczas zakupu towarów, bo podczas sprzedaży odbywa się to zazwyczaj automatycznie) Musisz wyłożyć spore pieniądze na start, by zakupić sprzedawany towar.

2) Kupowanie towarów w zależności od zamówień klienta.

Zalety:
Nie musisz posiadać magazynu, a co za tym idzie nie zwiększasz kosztów prowadzenia działalności. Nie musisz dbać o stany magazynowe na sklepie, gdyż nie są one potrzebne. Nie musisz wykładać na początek dużej ilości kapitału na zakup sprzętu - kupujesz tylko wtedy, gdy klient zamówi produkt.

Wady:
Nie masz gwarancji na ceny zakupu towarów, a co za tym idzie twój zysk ze sprzedaży może czasami być mniejszy bądź nawet możesz być stratny. Musisz stale monitorować ceny twoich dostawców towarów, aby szybko reagować na ewentualne zmiany cen u dostawców. Może zdarzyć się sytuacja, że nie będziesz w stanie dostarczyć klientowi zamówionego produktu, bo nie będą go posiadali Twoi dostawcy.

Niezależnie od metody którą wybierzesz, dobrze by było abyś znalazł sobie dostawców towarów, które będziesz oferował klientom. Najlepiej jeżeli będą to bezpośrednio producenci, gdyż będziesz mógł wtedy oferować ceny konkurencyjne, bądź takie same jak konkurencja. Powinieneś mieć bazę wielu dostawców, by nie być zależnym tylko od jednego.

4. Dostawa towarów

Jeżeli prowadzisz sklep internetowy, musisz posiadać kontakty z firmami wysyłkowymi, bądź posiadać własną flotę samochodów dostawczych. Wybór sposobu dostarczenia towarów dla klientów będzie raczej prosty. Zakładając że charakter Twojej działalności będzie ogólnopolski, to wybierzesz opcję firm kurierskich, bądź Pocztę Polską. Z firmami tymi często można podpisać umowy, w których będziesz płacił mniej niż standardowi ich klienci. Oczywiście na pewno będzie to zależało od ilości przesyłek. Dlatego gdy nagle zwiększy się drastycznie sprzedaż w Twoim sklepie, spróbuj renegocjować taką umowę. Firmy kurierskie są oczywiście dużo szybsze, lecz za Pocztą Polską przemawia niższa cena wysyłki.

5. Promocja Twojego sklepu

- Jak ma się nazywać Twój sklep?

- Jaką domenę chcesz wykupić? Na jakie słowa chcesz pozycjonować się w wyszukiwarkach?

- W jaki sposób przyciągniesz klientów do Twojego sklepu?

- Co będzie Twoim wyróżnikiem spośród oferty konkurencji?

- Czy zaistnienie w porównywarkach cen będzie dla ciebie korzystne?

- Czy będziesz reklamował się poza siecią?

- W jaki sposób i według jakich parametrów chcesz mierzyć skuteczność zaplanowanych działań promocyjnych?

- Jeżeli nie osiągniesz zaplanowanych efektów, jakie inne strategie możesz zastosować?

- Jakie główne czynniki mogą doprowadzić do zmniejszenia i zwiększenia sprzedaży w Twoim sklepie?

- Jak wielu konkurentów masz i w czym są lepsi od ciebie, a w czym gorsi?

- Jak silni są konkurenci i jak wielką elastyczność cenową mają?

Jak widać, w tym przypadku ilość pytań jest naprawdę spora. Nie ma co się jednak dziwić, ponieważ wizerunek oraz promocja sklepu to bardzo ważne aspekty sprzedaży, które mają ogromny wpływ na prosperowanie naszej firmy. Dlatego odpowiedzi na te pytania powinny być jak najbardziej szczere.

6. Kapitał

- Skąd go weźmiesz? Czy wystarczy Ci kapitału na uruchomienie sklepu?

- Jak długo na tym kapitale możesz operować bez zysku?

- Czy masz dostęp do kapitału w przypadku gdy sprzedaż zacznie rosnąć?

- Co możesz zrobić ze sklepem, jeżeli sprzedaż spadnie poniżej oczekiwań?

- Ile zarobisz na jednym produkcie? Przy jakiej sprzedaży przetniesz „punkt zero”?

- Jakie koszty stałe będziesz ponosić? Ile będzie kosztowała każda dostawa? Ile będzie trwało i kosztowało obsłużenie jednego zamówienia?

Oto podstawowe pytania, na które musisz znaleźć odpowiedzi. Jeżeli odpowiesz na każde z nich wnikliwie i szczerze, odkryjesz jak wiele aspektów prowadzenia działalności jeszcze Ci pozostało.

 

 

{fshare}

internet business

© eBiznesOnline. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu.